AKTUALNOŚCI

Drony w rolnictwe

Drony w badaniach rolnictwa napędzają wielostanową nagrodę

University of Arkansas znalazł się wśród instytucji niedawno uznanych za badania nad dronami i ich zasięg.

Bezzałogowe samoloty przelatujące nad gospodarstwami rolnymi, lasami i szkółkami roślin nie są w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym. Wiele badań poświęcono uczynieniu dronów bardziej korzystnymi ekonomicznie w rolnictwie, od inwentaryzacji w szkółkach roślin po wykrywanie wczesnych oznak stresu upraw.

Dział badań i wysięgników System Division of Agriculture Uniwersytetu Arkansas znalazł się wśród instytucji niedawno uznanych za badania nad dronami i działania informacyjne nagrodą National Excellence in Multistate Research Award od Sekcji Stacji Eksperymentalnych Komisji ds. Żywności Stowarzyszenia Uniwersytetów Publicznych i Land-Grant , Środowisko i Zasoby Odnawialne.

Wspólne badania w wielu stanach w ramach Association of Public and Land-Grant Universities pomogły zaadaptować technologię dronów jako narzędzie rolnicze. (Fred Miller, U. z A System Division of Ag)

Nagroda przyznawana jest naukowcom stacji eksperymentalnej, którzy prowadzą „wzorowe badania i działania informacyjne w wielu stanach” w zakresie zastosowań systemów bezzałogowych statków powietrznych w USA. rolnictwo i zasoby naturalne. Naukowcy z 23 instytucji z całego kraju dzielą się nagrodą za wkład w projekt zatytułowany „Badania i rozwój zastosowań bezzałogowych systemów powietrznych (UAS) w USA”. Rolnictwo i Zasoby Naturalne”.

Projekt jest wspierany przez Państwowe Rolnicze Stacje Doświadczalne z Funduszu Badawczego Hatch Multistate dostarczonego przez USA Departament Rolnictwa Krajowego Instytutu Wyżywienia i Rolnictwa.

Jim Robbins, niedawno emerytowany profesor ogrodnictwa i specjalista ds. rozszerzeń z Wydziału Rolnictwa, był jednym z autorów projektów badawczych dronów rolniczych nagrodzonych nagrodą. Brał udział w badaniach, w których mierzono dokładność i wydajność opartych na dronach systemów inwentaryzacji w żłobkach z wykorzystaniem RFID (identyfikacja radiowa), a także z wykorzystaniem oprogramowania sztucznej inteligencji opartego na chmurze, takiego jak IBM Watson Visual Recognition, do identyfikacji wczesnych wskaźników niedoboru wody w uprawach rzędowych

Robbins prowadził prace informacyjne dla Arkansas Cooperative Extension Service i badania dla Arkansas Agricultural Experiment Station.

Randy Raper, doradca administracyjny wielostanowego programu badań nad dronami, powiedział, że współpraca między naukowcami z całego kraju była kluczem do dostosowania nowej technologii do zastosowań rolniczych. Raper jest również zastępcą wiceprezesa ds. obiektów na Oklahoma State University i zastępcą dyrektora OSU Ag Research.

„Jedną z rzeczy, które zauważyliśmy w tej komisji, jest to, że mamy ludzi bardzo zorientowanych w różnych dziedzinach” – powiedział Raper. „Mamy ludzi, którzy są sprytni w lataniu UAV, a następnie innych, którzy są zainteresowani czujnikami i innych, którzy stosują badania. Każda instytucja nie może mieć ekspertów w każdej dziedzinie, dlatego współpraca była bardzo ważna dla rozwoju tej technologii”.

Analiza UAV

Porównuje pojawiające się technologie i zastosowania UAV do systemów prowadzenia ciągników RTK-GPS, które pojawiły się na początku XXI wieku i są obecnie powszechnie stosowane. Powiedział, że zdjęcia satelitarne były również wykorzystywane do analizy produkcji roślinnej, zanim systemy UAV przyniosły korzyści naukowcom.

„Zdjęcia satelitarne mogą być problematyczne ze względu na pokrycie chmurami, a to, na co patrzymy, zależy od czasu” – powiedział Raper. „UAV i technologia UAS pozwalają mieć większą kontrolę. Możesz zbierać dane i podejmować szybkie decyzje, jak chcesz je leczyć. To naturalnie pasuje do zarządzania, które uznajemy”.

Wielu naukowców pracujących razem umożliwiło komitetowi doprowadzenie technologii do obecnego stanu, powiedział Raper. Coroczne spotkania naukowców z całego kraju pozwoliły na wymianę pomysłów i doświadczeń z wykorzystaniem UAV, otwierając potencjał do dalszych zastosowań. Powiedział na przykład, że naukowcy z północnego zachodu eksperymentowali z użyciem UAV do punktowego stosowania pestycydów w sadach. Zainspirowało to naukowców z innych części kraju do zbadania powiązanych zastosowań w innych uprawach.

Bezpośredni wpływ

Gary Thompson, dyrektor wykonawczy Południowego Stowarzyszenia Dyrektorów Rolniczych Stacji Doświadczalnych, zauważył, że ten wielostanowy projekt w południowym regionie ma bezpośredni wpływ na producentów rolnych.

„Decyzje dotyczące zarządzania na poziomie krajobrazu w coraz większym stopniu zależą od uzyskiwania dokładnych i wiarygodnych danych, które można analizować w czasie rzeczywistym” — powiedział Thompson. „Zdalne wykrywanie za pomocą dronów zapewnia wszechstronny sposób uzyskiwania informacji o wysokiej rozdzielczości dla menedżerów rolnictwa. Jestem podekscytowany pracą tej grupy badaczy i gratuluję im tego zasłużonego uznania.”

Thompson powiedział, że stowarzyszenie administruje tym trwającym projektem w regionie południowym, który koncentruje się na wyzwaniach w regionie południowym, będąc jednocześnie otwartym na udział instytucji z całego kraju.

Projekt wielopaństwowy

„Badania i rozwój zastosowań bezzałogowych systemów powietrznych (UAS) w USA Wielostanowy komitet projektowy ds. rolnictwa i zasobów naturalnych składa się z naukowców z Alabamy, Arkansas, Florydy, Georgii, Indiany, Illinois, Kentucky, Luizjany, Mississippi, Montany, New Jersey, Nowego Jorku, Karoliny Północnej, Dakoty Północnej, Oklahomy, Karoliny Południowej , Tennessee, Teksas, Wirginia i Waszyngton.

„W ciągu ostatnich pięciu lat projekt ten był oceniany i identyfikowany jako niezawodne, opłacalne i przyjazne dla użytkownika platformy i czujniki dronowe do monitorowania i zarządzania czynnikami stresogennymi w rolnictwie i zasobach naturalnych” — odnotowała nagroda Sekcji Stacji Eksperymentalnych. „Aby zmaksymalizować dokładność zebranych danych, członkowie projektu opracowali sprzęt, oprogramowanie i szczegółowe protokoły kalibracji i używania dronów. Nowe strategie oparte na dronach pomagają rozwiązać wiele różnych problemów w rolnictwie”.

Southern Association of Agricultural Experiment Station Directors reprezentuje 15 rolniczych ośrodków badawczych na uniwersytetach przyznających grunty w południowych Stanach Zjednoczonych, gdzie naukowcy współpracują w celu prowadzenia badań i działań informacyjnych skoncentrowanych na ochronie zasobów naturalnych regionu i zrównoważonym żywieniu rosnącej globalnej populacji.

Komisja Europejska zaktualizowała zasady dotyczące korzystania z dronów

Komisja Europejska zaktualizowała zasady dotyczące korzystania z dronów

Komisja Europejska zaktualizowała przepisy dotyczące korzystania z dronów w celu pobudzenia dynamicznie rozwijającego się rynku komercyjnego. W najbliższym czasie zostaną podjęte działania w celu zwalczania złośliwego wykorzystania dronów, informuje Reuters.

Drony są coraz częściej wykorzystywane w rolnictwie, ochronie środowiska, nadzorze, planowaniu urbanistycznym, bezpieczeństwie i operacjach wojskowych, budząc obawy związane z hałasem, bezpieczeństwem i prywatnością.

Według analityków Stany Zjednoczone, Izrael, Chiny i Turcja należą do czwórki największych światowych producentów dronów.

„Wierzymy, że jeśli nasza strategia zostanie właściwie wdrożona, rynek dronów może osiągnąć 14,5 miliarda euro do 2030 roku. Może również stworzyć 145 000 nowych miejsc pracy w Unii Europejskiej” – powiedziała na konferencji prasowej komisarz ds. transportu Adina Valean.

Komisja stwierdziła, że ​​potrzebne są środki w celu zwalczania złośliwego wykorzystania dronów, ponieważ są one podatne na ataki hakerskie i nadużycia.

Zaktualizowane zasady podkreślają również obszary synergii między dronami cywilnymi i obronnymi.

UE ustali również kryteria europejskiego znaku zaufanego drona, aby użytkownicy mogli bezpiecznie i pewnie latać takimi dronami.

robotyzacja zmieni rolnictwo

Programiści zamiast kierowców ciągników

Jak robotyzacja zmieni rolnictwo

Według różnych szacunków w najbliższych latach w skali globalnej rolnicy będą wydawać od 5 do 11 mld dolarów rocznie na automatyzację i zakup robotów. A do 2050 roku eksperci przewidują, że liczba ta wzrośnie do 240 miliardów dolarów i choć roboty na polach wydają się marzeniem fanów nowych technologii, naukowcy już myślą o tym, jak elektroniczni asystenci zmienią kompleks rolno-przemysłowy.

Na stronie jednej z firm tworzących prototypy uniwersalnych robotów polowych pojawił się film promocyjny. W nim rolnik podchodzi do hangaru, otwiera drzwi, a potem z nadzieją patrzy na robota stojącego w pomieszczeniu. Farmer wygląda tradycyjnie: w zakurzonych dżinsach, bejsbolówce, z opalonymi dłońmi i twarzą. Może się jednak zdarzyć, że produkty firmy zajmującej się marketingiem robotów mogą sprawić, że to pojęcie rolników stanie się przestarzałe. A twardych pracowników o zrogowaciałych dłoniach zostaną zastąpieni przez maniaków w okularach w rogowej oprawie (geek – od angielskiego słowa „entuzjastyczny”), których można teraz zobaczyć tylko w megamiastach, siedząc z laptopami w kawiarniach.

Maniacy na farmach

robotyzacja zmieni rolnictwo

Roboty zaangażowane w rutynowe prace, takie jak pielenie, są nadal rzadkością. Nawet autonomiczne traktory wciąż są testowane i nie stały się powszechne. Ale w gospodarstwach mlecznych roboty już zajęły swoją niszę. I to właśnie w gospodarstwach zauważalny staje się proces zmiany pokoleń rolników. Na w pełni zrobotyzowanych farmach jest więcej mężczyzn i młodych ludzi.

Liczby mówią same za siebie. W zrobotyzowanych farmach ponad 70% pracowników to mężczyźni. A w zwykłych gospodarstwach mężczyźni i kobiety są mniej więcej równi. Ponad połowa zrobotyzowanych robotników rolnych ma wyższe wykształcenie. W gospodarstwach tradycyjnych około 90% pracujących posiada wykształcenie średnie specjalistyczne lub tylko szkolne. I wreszcie, prawie połowa zrobotyzowanych pracowników farm to osoby w wieku od 18 do 29 lat. W gospodarstwach tradycyjnych pracują głównie ludzie średniego i starszego pokolenia. W kontekście robotyzacji operatorzy dojarki maszynowej są zastępowani przez zrobotyzowanych operatorów udojowych, a hodowców bydła zastępują technicy zajmujący się konserwacją robotów.

Mniej pracy fizycznej i szkód dla środowiska

Badacze zwracają uwagę na jeszcze jeden ważny trend. Robotyzacja spowoduje całkowity zanik pracy fizycznej w rolnictwie. Mowa tu przede wszystkim o produkcji owoców, warzyw, jagód i grzybów.

Pozytywne jest to, że mniej osób będzie codziennie zatrudnianych na stanowiskach szkodliwych dla ich zdrowia. Robot-android może zastąpić około trzech pracowników w szklarniach. Do sprzątania na powierzchni 1 ha potrzeba średnio 11 stałych pracowników. Tylko 4 roboty mogą wykonać tę samą pracę.

Oczywiście właściciele szklarni będą przede wszystkim zainteresowani efektem ekonomicznym. Tymczasem naukowcy są przekonani, że robotyzacja przyniesie korzyści ludności wiejskiej. Na przykład w szklarniach z ogórkami temperatura jest utrzymywana do plus 29 stopni przy wysokiej wilgotności. W glebie i oparach występują śladowe ilości nawozów mineralnych i różnych chemikaliów. „Zastępując ludzi pracujących w szklarniach robotami, możliwe będzie znaczne zmniejszenie udziału zasobów pracy zaangażowanych w potencjalnie niebezpieczną produkcję” – twierdzą naukowcy.

Ponadto roboty zmniejszą negatywny wpływ rolnictwa na środowisko.

W tym samym badaniu eksperci zauważają, że autonomiczne samoloty rolnicze mogą stać się powszechne w najbliższej przyszłości. Do tej pory są one wykorzystywane głównie do monitoringu terenowego. Rolnicy mają już narzędzia do szybkiego identyfikowania słabych punktów – obszarów o niskich plonach. W przyszłości drony będą nie tylko monitorować pola, ale pomogą eliminować takie obszary.

Na przykład mogą punktowo rozpylać nawozy lub pestycydy. A to obniży koszty rolników. I co również ważne, znacznie ograniczą przedostawanie się szkodliwych substancji do gleby i wód gruntowych.

Neoluddyści i nowe rolnictwo

robotyzacja zmieni rolnictwo

W tym roku w Kalifornii odbyło się kilka marszów robotników rolnych, domagających się lepszych warunków pracy. A wśród haseł znalazło się żądanie zakazania zwalniania ludzi, zastępowania ich robotami. Kalifornia jest głównym regionem rolniczym Stanów Zjednoczonych. I obszar najbardziej zaawansowany technologicznie – tutaj testuje się wiele najnowszych wynalazków. A jak donoszą lokalne media, roboty na polach i winnicach zaczęły miejscami wypierać pracowników o niskich kwalifikacjach. Jednym z powodów protestów było pojawienie się robotów zbierających truskawki. Właściciel gospodarstwa wymienił nimi około 20 osób. Następnie policja poinformowała lokalne publikacje, że obawia się ataków oburzonych pracowników na roboty. Wściekli migranci są już nazywani potencjalnymi luddystami. Ruch ten, jak pamiętamy, powstał w Europie na początku XIX wieku. Następnie robotnicy niszczyli sprzęt w fabrykach, wierząc, że pozbawia ich to zarobków.

Jednak jednocześnie roboty dają rolnikom nową nadzieję

W tym w Polsce. Branża produkcji robotów jest zaprojektowana w taki sposób, że nie wszystko jest dyktowane przez dużych producentów. Małe firmy już teraz zakładają produkcję zarówno wysokospecjalistycznych robotów, jak i uniwersalnych asystentów elektronicznych. I to właśnie robią rolnicy. Zwłaszcza dla tych, którzy zajmują się uprawami nieciekawymi dla gospodarstw rolnych.

„Możemy zobaczyć, jak małe i średnie gospodarstwa przodują we wdrażaniu automatyzacji. Od tysiącleci rolnicy myślą nieszablonowo, aby znaleźć rozwiązania codziennych problemów. Chcą współpracować ze startupami. Rolnicy codziennie myślą: Oto wyzwanie, jaką innowacyjną sztuczkę mogę zastosować, aby je rozwiązać? Kevin Dunlap, współzałożyciel i partner zarządzający Calibrate Ventures, podzielił się swoją opinią z VB.

W Polsce sytuacja może rozwinąć się w ten sam sposób. Duże firmy wolą zajmować się uprawami przemysłowymi: zbożem, słonecznikiem, kukurydzą. I na przykład niektóre warzywa są nadal uprawiane głównie w małych gospodarstwach, przy użyciu pracy fizycznej. Wraz z pojawieniem się robotów zapotrzebowanie na pracowników sezonowych zmniejszy się, a liczba produktów wręcz przeciwnie wzrośnie. A to całkiem możliwe, że pozwoli polskim rolnikom skutecznie konkurować z producentami tanich warzyw z krajów południowo-wschodnich.

Drony zbierające owoce stworzone w Izraelu

Drony zbierające owoce stworzone w Izraelu

Takie “skrzydlate maszyny” mogą znacznie ułatwić życie ludziom zajmującym się hodowlą wieżowców “użytecznych prezentów”. Rzeczywiście, z powodu braku pracowników, wiele dojrzałych owoców znika.

Kiedyś myśleliśmy, że drony to tylko środek rozrywki lub idealny obserwator i zwiad w wojnach nowej generacji, ale daj spokój, pomoc tych skrzydlatych lotników jest również pożądana „w życiu cywilnym”. Do podobnego prostego wniosku doszliśmy w małym Izraelu.

Prostym powodem, dla którego ludzie tak bardzo potrzebują dronów, jest wykorzystanie tych niestrudzonych pracowników w rolnictwie. Służą dwóm celom: zwiększeniu ilości i jakości zbieranych owoców oraz odciążeniu rolników. Znowu wystarczy spojrzeć na standardowe pole zwykłego wiejskiego „pracowitego robotnika”, by zobaczyć banalny obraz olejny – marnuje się mnóstwo owoców na nic. A cena takiego „roztrwonienia” wynosi 30 miliardów dolarów rocznie, co jest dość znaczące dla małego Izraela. I wszystko, co udało im się zebrać, ale zebrać z opóźnieniem dwóch tygodni – wszystkie te owoce stracą 80% swoich witamin i innych wartości odżywczych.

„Bohaterem”, który przyczynił się do rozwiązania problemu, okazał się startup Tevel Aerobotics Technologies, który opracował autonomiczne drony. Z powietrza przybywają pracoholicy z metalu i plastiku, usuwając z gałęzi tylko dojrzałe owoce, delikatnie przenosząc zebrany „dobro” do pozycji powietrze-powierzchnia.

Powodem, dla którego takie drony są potrzebne jak powietrze, jest brak taniej siły roboczej, której nie bardzo zależy na niebezpiecznej, niskopłatnej pracy zbierania owoców. No i drugi ważny akcent – drony mogą „ciężko pracować” nocą bez dni wolnych – w ogóle prawdziwe marzenie właściciela niewolników i plantatora.

Nawozy zakłócają zapylanie zmieniając percepcję kwiatów przez pszczoły

Nawozy zakłócają zapylanie zmieniając percepcję kwiatów przez pszczoły – naukowcy

Owady zapylające rzadziej lądują na kwiatach spryskanych nawozami lub pestycydami, ponieważ potrafią wykryć zmiany w polu elektrycznym wokół kwiatu – odkryli naukowcy z University of Bristol.

Badania pokazują, że spraye chemiczne zmieniają pole elektryczne wokół kwiatów do 25 minut po ekspozycji. Działanie to trwa znacznie dłużej niż naturalne fluktuacje, np. wywołane wiatrem, i powoduje zmniejszenie wysiłków zapylających przez owady.

Dr Ellard Hunting z Bristol School of Biological Sciences i jego zespół zauważył, że nawozy nie wpływają na wzrok i zapach owadów i naśladują zmiany elektryczne wywołane przez nawozy i pestycydy poprzez manipulację elektryczną kwiatami. To pokazało, że pszczoły są w stanie wykryć i rozróżnić niewielkie zmiany dynamiczne w polu elektrycznym wywołane chemikaliami.

Hunting powiedział: „Wiemy, że chemikalia są toksyczne, ale niewiele wiemy o tym, jak wpływają na bezpośrednią interakcję między roślinami a zapylaczami. Kwiaty mają szereg sygnałów, które przyciągają pszczoły, promując karmienie i zapylanie”.

Naukowiec wyjaśnił, że pszczoły wykorzystują sygnały, takie jak zapach i kolor kwiatów, ale wykorzystują też pola elektryczne do identyfikacji roślin. „Więc dużym problemem jest to, że stosowanie agrochemikaliów może zniekształcać sygnały kwiatowe i zmieniać zachowanie zapylaczy” – powiedział Hunting.

Współautor badania Sam England wyjaśnił: „To, co czyni to badanie ważnym, to fakt, że jest to pierwszy znany przykład antropogenicznego „hałasu” wpływającego na zmysł elektryczny zwierząt lądowych. Jest to bardzo podobne do hałasu motorówki, który uniemożliwia rybom wykrycie drapieżników, lub sztucznego światła w nocy, które myli mole; Nawozy są źródłem hałasu dla pszczół próbujących wykryć elektryczne sygnały kwiatów”.

Drony testowane jako ptasie strachy na wróble

Drony testowane jako ptasie strachy na wróble

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, stopniowo stają się czymś znajomym, a nawet codziennym. Obecnie drony w połączeniu z automatycznymi kamerami są również z powodzeniem wykorzystywane do wypędzania szkodników z winnic.

Artykuł opublikowany przez Washington State University (USA) w czasopiśmie Computer and Electronics in Agriculture opisuje system przeznaczony do zwalczania szkodników w winnicach. Zakłada się, że innowacja będzie w stanie czuwać przez całą dobę, czy wrony, szpaki i inne niechciane ptaki nie przenikają do upraw owocowych i ich nie zjadają. Cała konstrukcja musi być całkowicie bez ingerencji człowieka.

„Obecnie hodowcy nie mają żadnego dobrego narzędzia, które skutecznie odstrasza szkodliwe ptaki i nie kosztuje zbyt wiele”, powiedział Manoj Karkee, jeden z autorów. „Z kilkoma poprawkami i przy współpracy z branżą ten system może dobrze działać”.

Aby drony stały się skutecznym strachem na wróble, trzeba rozwiązać dwa problemy. Po pierwsze rozpoznawanie nadlatujących ptaków, a po drugie automatyczne podnoszenie dronów w powietrze i kontrolowanie ich. W ciągu kilku lat Karki i jego koledzy byli w stanie opracować system kamer i algorytmów, które nimi sterowały, zdolne do wykrywania ptaków przylatujących i opuszczających pole, a tym samym dosłownie liczyć wrony. Specjaliści zmodyfikowali też małe drony i nauczyli je gonić ptaki na niewielkim obszarze pola. W rezultacie szkodników było czterokrotnie mniej.

Pod względem technicznym system jest bardzo podobny do automatycznego dostarczania paczek. Autorzy mają nadzieję, że za kilka lat każdy będzie mógł nabyć ich instalacje. A wcześniej czeka nas sporo testów w locie i w terenie oraz kwestii prawnych do rozwiązania.

„Ptaki to w rzeczywistości inteligentne stworzenia” – mówi Karki. „Często uczą się omijać takie odrażające instalacje. Nie chcemy, aby nasz system przetrwał tylko kilka miesięcy, zanim szkodniki przestaną się go bać”.

W swojej nowoczesnej formie drony straszą wrony swoim wyglądem i hałasem śmigieł. Jednak w przyszłości eksperci planują nadać im postać drapieżników i umiejętność wydawania odpowiednich „krzyków” lub np. sprawienia, by drony świeciły jasno metalicznym połyskiem.

XAG wchodzi na rynek globalny ze swoim dronem rolniczym P100

XAG wchodzi na rynek globalny ze swoim dronem rolniczym P100

Chiński producent dronów XAG udostępnia swojego drona rolniczego P100 do sprzedaży na całym świecie. W pełni autonomiczny dron może być używany do opryskiwania upraw, wysiewu nawozów i rozsiewania nasion.

Wietnam był jednym z pierwszych krajów, w których wprowadzono drona rolniczego P100. Według XAG, Wietnam jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków dronów rolniczych. Dzięki ładowności zwiększonej do 40 kg, dron rolniczy P100 może skuteczniej obsługiwać większe pola, aby rozwiązać problem niedoboru siły roboczej. Jednocześnie wielu wiejskich wietnamskich młodych ludzi uważa zostanie pilotem dronów za atrakcyjną karierę.

Według Banku Światowego w ostatnich dziesięcioleciach liczba pracowników rolnych w Wietnamie zmniejszyła się prawie o połowę. Młodzi ludzie z obszarów wiejskich przenoszą się do miast w poszukiwaniu przyzwoitej pracy, a w obliczu starzenia się wsi rolnicy narzekają, że coraz trudniej jest zatrudniać pracowników do zarządzania polami ryżowymi.

Dron rolniczy tworzy nowe miejsca pracy

XAG twierdzi, że wprowadzenie rolniczego drona zapewnia przyzwoitą możliwość pracy dla młodzieży wiejskiej. Przyspiesza również transformację w kierunku bardziej zrównoważonego rolnictwa. Jednym z przykładów jest KPT Fly Team. Firma ta została założona w 2021 roku przez grupę młodych inżynierów z doświadczeniem w uprawie ryżu. Świadczą usługi dla rolników w delcie rzeki Mekongu, wykorzystując drony XAG do zwalczania szkodników, siania nasion i rozsiewania nawozów.

Według pana Khuonga, jednego z założycieli KPT Fly Team, podczas pracowitego sezonu rolniczego pilot drona może zarobić do 23,8 mln VND (1 003 USD) miesięcznie, co znacznie przekracza średnią pensję w Wietnamie.

KPT ma obecnie 16 pilotów operacyjnych i obsługuje ponad 5000 hektarów pól ryżowych. „XAG P100 ze swoim 40 kg udźwigiem umożliwia operacje na większą skalę. Po prostu ustawiając parametry w aplikacji mobilnej, dron może wykonywać swoją pracę autonomicznie przy minimalnej interwencji człowieka” – powiedział Khuong.

Est loty, aby zademonstrować wydajność

Wietnamscy rolnicy są na ogół sceptycznie nastawieni do skuteczności dronów. Aby ich przekonać, KPT przeprowadza loty testowe, aby zademonstrować skuteczność np. oprysku dronem w porównaniu z opryskiwaniem ręcznym. Pokazuje rolnikom, ile mogą zaoszczędzić na wodzie i środkach ochrony roślin.

„Umawiamy się z rolnikami, że jeśli użyją zalecanych przez nas ilości, a to nie będzie skuteczne, otrzymają rekompensatę” – powiedział Khuong.

Nhan jest wietnamskim rolnikiem, który posiada 70-hektarowe pole ryżowe w prowincji Bac Ninh. Nhan zamówił usługi od KPT Fly Team, aby pomóc mu w uprawie ryżu za pomocą drona XAG.

„Zanim Nhan się z nami skontaktował, zatrudnił od 20 do 25 pracowników do ręcznego rozpylania pestycydów, ale często prowadziło to do nierównomiernego opryskiwania i marnowania chemikaliów” – powiedział współzałożyciel KPT, Khuong.

„Dzięki dwóm dronom rolniczym XAG P100 dwa małe zespoły składające się z zaledwie 4 do 6 osób mogą znacznie szybciej i łatwiej ukończyć prace w terenie. Opryskiwanie odbywa się znacznie wydajniej, a drony służą również do siewu i nawożenia. Nasza usługa pomogła mu obniżyć koszty pracy i poprawić plony”.

rynek dronów rolniczych

Światowy rynek dronów rolniczych: prognoza na lata 2021-2028

Oczekuje się, że do 2028 r. światowy rynek dronów rolniczych rozwinie się dzięki wprowadzeniu metod rolnictwa precyzyjnego i dużej presji na zaspokojenie globalnych potrzeb żywnościowych. Oczekuje się, że podsegment technologii autonomicznych będzie miał najwyższą stopę wzrostu. Do 2028 r. rynek Azji i Pacyfiku będzie miał największe możliwości rozwoju ze względu na coraz większe przyjmowanie nowoczesnych technologii w sektorze rolniczym.

Światowy rynek dronów rolniczych w latach 2021-2028 przyniesie dochód w wysokości 6244,5 mln USD i będzie rósł o 19,2% rocznie.

Jeśli chodzi o siły napędowe, rosnące stosowanie metod rolnictwa precyzyjnego w celu podejmowania bardziej wydajnych decyzji agronomicznych oraz zapotrzebowanie na globalne dostawy żywności to dwa główne czynniki wzrostu globalnego rynku dronów rolniczych w okresie prognozy. Ponadto oczekuje się, że wzrost finansowania venture capital na rozwój dronów przyspieszy rozwój rynku do 2028 roku. Obejmuje to również coraz powszechniejsze stosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w celu rozwiązywania problemów rolniczych, a także istotne przejście od tradycyjnej działalności rolniczej do zaawansowanych technologii i zrównoważonych praktyk rolniczych w celu zwiększenia wydajności i produktywności.

Brak standaryzacji różnych interfejsów komunikacyjnych i protokołów jest głównym czynnikiem hamującym rozwój rynku.

Covid-19 negatywnie wpłynął na światowy rynek dronów rolniczych, głównie z powodu przedłużającego się spadku cen roślin spożywczych i zmniejszonego popytu na sprzęt rolniczy i narzędzia ze strony rolników. Jednak spowolnienie tempa pandemii pomogło gospodarce wrócić do normy, co również zwiększyło potrzebę cyfryzacji i automatyzacji w rolnictwie. Oczekuje się, że innowacyjne praktyki rolnicze, takie jak monitorowanie plonów dronów, monitorowanie zdrowia upraw, planowanie nawadniania itp., proponowane przez niektórych kluczowych graczy rynkowych i agrobiznesy, pomogą rynkowi odzyskać wzrost po pandemii.

Oczekuje się, że podsegment śmigłowców będzie miał dominujący udział w rynku i będzie rósł w tempie 19,5% rocznie w latach 2021-2028. Ten znaczny wzrost wynika głównie z zalet, jakie zapewnia skrzydło obrotowe, takich jak dostępność, zwrotność, optymalna kombinacja sterowania, podnoszenia itp.

Podsegment globalnego rynku dronów do opryskiwania upraw rolnych będzie miał godne uwagi tempo wzrostu i wygeneruje 748,1 mln USD przychodów do 2028 r. ze względu na ich zwiększone wykorzystanie w nawadnianiu, nawożeniu, pestycydach i innych zastosowaniach poprawiających wydajność nawet na małych działkach. tereny podmokłe. Ponadto przewiduje się, że niektóre innowacje w dronach do oprysków upraw, takie jak urządzenia GNSS (GLONASS, GPS, BeiDou i Galileo), lasery, echa ultradźwiękowe również będą napędzać wzrost tego podsegmentu.

Przewiduje się, że autonomiczny podsegment będzie miał najwyższą stopę wzrostu i zarejestruje przychody w wysokości 2 244,0 mln USD w okresie prognozy, głównie dlatego, że kilka aplikacji, takich jak zbieranie danych i misje mapowania dronów w sektorze rolniczym, jest obsługiwanych autonomicznie. Ponadto rosnąca popularność autonomicznych technologii dronów, takich jak siewniki i drony zapylające w branży rolniczej, w celu oceny zdrowia upraw, jest kolejną siłą napędową wzrostu tego podsegmentu.

Rynek dronów rolniczych w regionie Azji i Pacyfiku będzie miał najwyższą stopę wzrostu i wygeneruje 2172,4 miliona przychodów dzięki rosnącemu przyjęciu technologii w sektorze rolniczym i rosnącej współpracy między sektorem prywatnym i publicznym w celu zwiększenia produkcji żywności. Ponadto w krajach takich jak Tajwan, Indie, Chiny, Malezja i Filipiny obowiązują przepisy i dyrektywy lotnicze, które będą dalej wspierać rozwój rynku w tym regionie.

Kluczowi gracze rynkowi pracują nad tworzeniem strategii, takich jak rozwój produktów, fuzje i przejęcia, partnerstwa i współpraca w celu wspierania wzrostu rynku. Na przykład w marcu 2021 r. indyjski start-up Farmonaut, który zapewnia satelitarne monitorowanie zdrowia upraw, ogłosił partnerstwo z GarudaUAV, znaną indyjską organizacją zajmującą się konserwacją dronów, w celu rozwoju technologii teledetekcji dronów dla rolnictwa i edukacji rolników.

AGCO współpracuje z Blickfield nad automatyzacją ciągników i sprzętu żniwnego

AGCO współpracuje z Blickfield nad automatyzacją ciągników i sprzętu żniwnego

Grupa AGCO współpracuje z Blickfield, niemieckim producentem holistycznych rozwiązań czujników LiDAR, aby wykorzystać tę technologię do oceny autonomicznych funkcji, które poprawiają wydajność ciągników i sprzętu żniwnego oraz zapewniają zrównoważony rozwój i wydajność operacyjną.

Do tej pory wyższy stopień automatyzacji w rolnictwie utrudniały ograniczone możliwości techniczne precyzyjnego określenia scenariusza pracy. W przeciwieństwie do kamer, czujniki 3D LiDAR niezawodnie rejestrują otoczenie w trzech wymiarach, nawet w bardzo trudnych warunkach.

„Dokładne postrzeganie środowiska jest ważną podstawą do identyfikacji najskuteczniejszych środków wspierających inteligentne i zrównoważone rolnictwo oraz ich optymalnej realizacji w czasie rzeczywistym. Cieszymy się, że możemy zbadać możliwości czujników LiDAR Blickfeld w naszych projektach badawczych. Technologia, dzięki swojej wydajności, wydajności, solidności i elastyczności, może nam pomóc w usprawnieniu kluczowych obszarów rolniczych” – mówi Kenneth Düring Jensen, specjalista techniczny AGCO w dziedzinie badań i zaawansowanej inżynierii.

Współzałożyciel Blickfeld, Florian Petit, był bardzo zadowolony, że AGCO ceni sobie zastosowanie rozwiązań Blickfeld LiDAR. „Chcemy, aby świat stał się bardziej wydajnym i przyjaznym miejscem do życia dzięki innowacyjnym rozwiązaniom cyfrowym, a inteligentne, zasobooszczędne rolnictwo jest ważną częścią tej podróży. Jesteśmy przekonani, że nasze unikalne rozwiązania LiDAR zrobią prawdziwą różnicę.”

rolnictwo precyzyjne

Globalne badania i prognozy rynku dronów w rolnictwie 2022-2028

Raport z analizy globalnego rynku dronów w rolnictwie, udziału i trendów według typu (stacjonarne, wielowirnikowe i hybrydowe bezzałogowe statki powietrzne), według zastosowania (opryskiwanie, mapowanie pola, badanie upraw i inne), prognoza na lata 2021-2027.

Przewiduje się, że światowy rynek dronów rolniczych wzrośnie w CAGR na poziomie około 15,8% w okresie prognozy. Dron rolniczy to zasadniczo bezzałogowy pojazd powietrzny, który służy do optymalizacji operacji, monitorowania wzrostu upraw i zwiększania produkcji upraw. Czynniki przyczyniające się do wzrostu globalnych rynków dronów rolniczych obejmują rozwój różnych dostawców usług dronów, zwiększenie finansowania, zarządzanie farmą w czasie rzeczywistym i postęp technologiczny.

Inne czynniki, takie jak wzrost rolnictwa precyzyjnego, ponieważ ma wiele zalet, takich jak różne systemy pozycjonowania i pojazdy kierowane, są opracowywane w celu stworzenia rolnictwa precyzyjnego. Co więcej, szybki rozwój sektora rolnego, wynikający z większego wykorzystania innowacyjnego technologicznie sprzętu w praktykach rolniczych, będzie napędzał wzrost rynku.

Wręcz przeciwnie, wysoki początkowy koszt instalacji, wahania warunków pogodowych i problemy z zasięgiem będą hamować rozwój rynku. Jednak wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na żywność istnieje ciągła presja na zwiększanie wydajności rolnictwa, a utrzymanie dobrej zdrowotności upraw stworzy znaczącą szansę na wzrost rynku.

Perspektywy segmentowe

Światowy rynek dronów rolniczych jest podzielony na segmenty pod względem typu i zastosowania. W zależności od typu rynek jest podzielony na bezzałogowe statki powietrzne stałopłatowe, wielowirnikowe i hybrydowe. Ponadto, w zależności od zastosowania, rynek dzieli się na opryski, mapowanie pól, rozpoznawanie upraw i inne.

Wśród zastosowań szacuje się, że mapowanie terenowe ma znaczący udział w rynku, ponieważ jego znaczenie wzrasta, umożliwiając jednoczesne monitorowanie terenu i zarządzanie przyszłymi działaniami. Co więcej, rozwój rolnictwa polegający na mapowaniu pól przypisuje się eskalacji IoT i powszechnemu stosowaniu technologii teledetekcji, VRT i technologii naprowadzania przez rolników na całym świecie. Pole mapowania ma różne zalety, w tym analizę danych dotyczących plonów, która umożliwia wizualizację upraw, zmienność upraw, a także uzyskanie danych o tym, które chemikalia wpływają na plony.

Ponadto podaje zawartość wilgoci, a gdy poziom wilgoci jest znany, umożliwia podjęcie decyzji, do którego obszaru dodać lub zmniejszyć dopływ wody. Co więcej, rosnące zapotrzebowanie na żywność, zmieniający się klimat, powszechne przyjęcie inteligentnych technologii w globalnym sektorze rolnictwa oraz zwiększone inicjatywy rządowe mające na celu poprawę wydajności rolników dzięki nowym technologiom to tylko niektóre z głównych czynników napędzających rozwój mapowania pól. Jednak wysokie koszty nowoczesnego sprzętu rolniczego oraz brak wiedzy i umiejętności technicznych działają jako ograniczenia segmentowe.

Perspektywy regionalne

Globalny rynek dronów rolniczych jest dalej podzielony na segmenty w oparciu o geografię, w tym Amerykę Północną, Europę, Azję i Pacyfik oraz resztę świata. Przewiduje się, że Ameryka Północna będzie miała największy udział w rynku w okresie objętym prognozą, co wynika z takich czynników, jak rosnąca automatyzacja w rolnictwie, coraz częstsze stosowanie UAV od koszenia do orki, zwiększona produktywność, rosnąca liczba usługodawców w regionie. Co więcej, rosnąca świadomość rolnictwa precyzyjnego w zakresie mapowania pól i obserwacji upraw wpływa na rolników do wdrażania UAV w rolnictwie, które dodatkowo napędzają wzrost rynku w regionie.

Przewiduje się, że region Azji i Pacyfiku będzie najszybciej rozwijającym się regionem na rynku dronów rolniczych. Wzrost ten przypisywany jest rosnącym inwestycjom w badania i rozwój w celu zwiększenia popularności dronów rolniczych. Co więcej, rosnący producenci UAV w regionie, wraz ze wzrostem finansowania venture, również napędzają rozwój rynku. Wiele krajów rolniczych, takich jak Indie, Chiny Indonezja będzie zwiększać popyt na rolnicze UAV, co z kolei zwiększy udział w rynku w kolejnym regionie.