Nawozy zakłócają zapylanie zmieniając percepcję kwiatów przez pszczoły – naukowcy

Owady zapylające rzadziej lądują na kwiatach spryskanych nawozami lub pestycydami, ponieważ potrafią wykryć zmiany w polu elektrycznym wokół kwiatu – odkryli naukowcy z University of Bristol.

Badania pokazują, że spraye chemiczne zmieniają pole elektryczne wokół kwiatów do 25 minut po ekspozycji. Działanie to trwa znacznie dłużej niż naturalne fluktuacje, np. wywołane wiatrem, i powoduje zmniejszenie wysiłków zapylających przez owady.

Dr Ellard Hunting z Bristol School of Biological Sciences i jego zespół zauważył, że nawozy nie wpływają na wzrok i zapach owadów i naśladują zmiany elektryczne wywołane przez nawozy i pestycydy poprzez manipulację elektryczną kwiatami. To pokazało, że pszczoły są w stanie wykryć i rozróżnić niewielkie zmiany dynamiczne w polu elektrycznym wywołane chemikaliami.

Hunting powiedział: „Wiemy, że chemikalia są toksyczne, ale niewiele wiemy o tym, jak wpływają na bezpośrednią interakcję między roślinami a zapylaczami. Kwiaty mają szereg sygnałów, które przyciągają pszczoły, promując karmienie i zapylanie”.

Naukowiec wyjaśnił, że pszczoły wykorzystują sygnały, takie jak zapach i kolor kwiatów, ale wykorzystują też pola elektryczne do identyfikacji roślin. „Więc dużym problemem jest to, że stosowanie agrochemikaliów może zniekształcać sygnały kwiatowe i zmieniać zachowanie zapylaczy” – powiedział Hunting.

Współautor badania Sam England wyjaśnił: „To, co czyni to badanie ważnym, to fakt, że jest to pierwszy znany przykład antropogenicznego „hałasu” wpływającego na zmysł elektryczny zwierząt lądowych. Jest to bardzo podobne do hałasu motorówki, który uniemożliwia rybom wykrycie drapieżników, lub sztucznego światła w nocy, które myli mole; Nawozy są źródłem hałasu dla pszczół próbujących wykryć elektryczne sygnały kwiatów”.