XAG wchodzi na rynek globalny ze swoim dronem rolniczym P100

Chiński producent dronów XAG udostępnia swojego drona rolniczego P100 do sprzedaży na całym świecie. W pełni autonomiczny dron może być używany do opryskiwania upraw, wysiewu nawozów i rozsiewania nasion.

Wietnam był jednym z pierwszych krajów, w których wprowadzono drona rolniczego P100. Według XAG, Wietnam jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków dronów rolniczych. Dzięki ładowności zwiększonej do 40 kg, dron rolniczy P100 może skuteczniej obsługiwać większe pola, aby rozwiązać problem niedoboru siły roboczej. Jednocześnie wielu wiejskich wietnamskich młodych ludzi uważa zostanie pilotem dronów za atrakcyjną karierę.

Według Banku Światowego w ostatnich dziesięcioleciach liczba pracowników rolnych w Wietnamie zmniejszyła się prawie o połowę. Młodzi ludzie z obszarów wiejskich przenoszą się do miast w poszukiwaniu przyzwoitej pracy, a w obliczu starzenia się wsi rolnicy narzekają, że coraz trudniej jest zatrudniać pracowników do zarządzania polami ryżowymi.

Dron rolniczy tworzy nowe miejsca pracy

XAG twierdzi, że wprowadzenie rolniczego drona zapewnia przyzwoitą możliwość pracy dla młodzieży wiejskiej. Przyspiesza również transformację w kierunku bardziej zrównoważonego rolnictwa. Jednym z przykładów jest KPT Fly Team. Firma ta została założona w 2021 roku przez grupę młodych inżynierów z doświadczeniem w uprawie ryżu. Świadczą usługi dla rolników w delcie rzeki Mekongu, wykorzystując drony XAG do zwalczania szkodników, siania nasion i rozsiewania nawozów.

Według pana Khuonga, jednego z założycieli KPT Fly Team, podczas pracowitego sezonu rolniczego pilot drona może zarobić do 23,8 mln VND (1 003 USD) miesięcznie, co znacznie przekracza średnią pensję w Wietnamie.

KPT ma obecnie 16 pilotów operacyjnych i obsługuje ponad 5000 hektarów pól ryżowych. „XAG P100 ze swoim 40 kg udźwigiem umożliwia operacje na większą skalę. Po prostu ustawiając parametry w aplikacji mobilnej, dron może wykonywać swoją pracę autonomicznie przy minimalnej interwencji człowieka” – powiedział Khuong.

Est loty, aby zademonstrować wydajność

Wietnamscy rolnicy są na ogół sceptycznie nastawieni do skuteczności dronów. Aby ich przekonać, KPT przeprowadza loty testowe, aby zademonstrować skuteczność np. oprysku dronem w porównaniu z opryskiwaniem ręcznym. Pokazuje rolnikom, ile mogą zaoszczędzić na wodzie i środkach ochrony roślin.

„Umawiamy się z rolnikami, że jeśli użyją zalecanych przez nas ilości, a to nie będzie skuteczne, otrzymają rekompensatę” – powiedział Khuong.

Nhan jest wietnamskim rolnikiem, który posiada 70-hektarowe pole ryżowe w prowincji Bac Ninh. Nhan zamówił usługi od KPT Fly Team, aby pomóc mu w uprawie ryżu za pomocą drona XAG.

„Zanim Nhan się z nami skontaktował, zatrudnił od 20 do 25 pracowników do ręcznego rozpylania pestycydów, ale często prowadziło to do nierównomiernego opryskiwania i marnowania chemikaliów” – powiedział współzałożyciel KPT, Khuong.

„Dzięki dwóm dronom rolniczym XAG P100 dwa małe zespoły składające się z zaledwie 4 do 6 osób mogą znacznie szybciej i łatwiej ukończyć prace w terenie. Opryskiwanie odbywa się znacznie wydajniej, a drony służą również do siewu i nawożenia. Nasza usługa pomogła mu obniżyć koszty pracy i poprawić plony”.