Pierwsza pionowa farma na świecie dostarczająca certyfikowane zioła neutralne dla klimatu rozpoczyna produkcję ziół na skalę przemysłową w Szwecji

Netled, wiodący dostawca technologii upraw pionowych w Skandynawii, wraz ze swoim klientem OMG, szwedzkim dostawcą ziół, uruchamia pionową farmę na skalę przemysłową, która będzie produkować do 2,7 miliona doniczek 14 różnych ziół rocznie.

Dystrybutorem jest ICA, wiodący detalista spożywczy w Szwecji, posiadający około 1300 sklepów i mający około 36 % udziału w rynku. ICA będzie pierwszą marką własną w krajach skandynawskich, oferującą produkty z upraw wertykalnych. Od czerwca 2022 r. zioła uprawiane pionowo będą dostępne w prawie 350 sklepach ICA na północ od miasta Avesta.

„Technologia upraw pionowych Vera firmy Netled pozwoli nam dostarczać klientom w całej Szwecji świeższe zioła i zielone warzywa liściaste, uprawiane hiperlokalnie i ze znacznie zmniejszonym śladem węglowym”, mówi Moses Isik, dyrektor generalny OMG. „Korzyści nie tylko klient, ale także planeta!”

„Powodem, dla którego mamy ICA jako klienta, który zasadniczo kupuje wszystkie ilości, jest to, że chcą być w czołówce rozwoju zrównoważonego systemu żywnościowego przyszłości”.

Pierwsza na świecie pionowa farma dostarczająca zioła z certyfikatem neutralności klimatycznej

Rolnictwo wertykalne niesie ze sobą wiele korzyści środowiskowych i finansowych. The Economist wymienił rolnictwo wertykalne jako jedną z 22 najlepszych wschodzących technologii, które należy obserwować w 2022 r., a wielkość rynku rolnictwa pionowego szacuje się na ponad 19 mld USD do 2027 r.

Zakład OMG jest pierwszą na świecie pionową farmą dostarczającą zioła z certyfikatem Climate Neutral, od nasion do półek sklepowych. Obliczają swój ślad emisyjny na poziomie granularnym, w tym składniki, przechowywanie, produkcję, pakowanie, mobilność oraz logistykę w górę i w dół, aż produkty dotrą do półki. Certyfikat przyznawany jest przez Climate Neutral Group.

Obiekt jest zbudowany w starej hucie stali o powierzchni 2 000 m2 (21 528 stóp kwadratowych) i działa na energię odnawialną: energię wiatrową. Pozostałe emisje CO2 są kompensowane przez finansowanie projektu rolno-leśnego organizacji pozarządowej o powierzchni 214 hektarów w Indiach.

Produkcja odbywa się w pomieszczeniu w całkowicie kontrolowanym środowisku. Prawie wszystko jest zautomatyzowane i obsługiwane mechanicznie za pomocą ekranów kontrolnych, na których kontroluje się ilość składników odżywczych, wody, temperatury i światła. Dzięki pionowemu systemowi uprawy Vera produkcja może być nawet 2,5 razy większa, zużycie energii niższe o 70%, a zużycie wody nawet o 95% niższe w porównaniu z tradycyjnymi szklarniami. Całkowity ślad węglowy może być prawie 80% mniejszy niż w przypadku tradycyjnej uprawy szklarniowej.

Uprawa wertykalna zapewnia bezpieczeństwo dostaw, pozwalając na uprawę przez cały rok i nie używa pestycydów. Farmy pionowe mogą znajdować się blisko konsumenta, co skutkuje mniejszą liczbą kilometrów żywności, a konsumenci uzyskują dostęp do świeższych produktów.

„Powodem, dla którego rozpocząłem działalność w zakresie pionowego rolnictwa, jest to, że widzę, że z naszą obecną produkcją żywności spadamy z klifu. Poczułem potrzebę uczestniczenia w katalizowaniu zmian – mówi Moses Isik.

Dostawca technologii jest kluczowy

Jako dostawca projektów pionowego rolnictwa pod klucz, Netled jest nie tylko firmą technologiczną, ale także oferuje wszystkie usługi i wsparcie potrzebne do zbudowania rentownego przedsiębiorstwa wertykalnego rolnictwa.

„Rozważaliśmy 17 różnych dostawców technologii rolnictwa pionowego i doszliśmy do wniosku, że pod względem technologii, know-how i możliwości dostaw Netled wyprzedza konkurencję o lata” — mówi Moses Isik.

„Kiedy chcesz przejść na skalę przemysłową i przeprowadzić inwestycję na dużą skalę, naprawdę musisz wiedzieć, że masz partnera, który rozumie technologię, ma pracowników, szkielet i historię, aby móc stworzyć taki projekt. Jest dużo złożoności. Wybraliśmy Netled i jesteśmy zadowoleni z naszego wyboru.”

Dla Netled, wprowadzenie na rynek umacnia pozycję lidera na skandynawskim rynku technologii upraw pionowych.

„Ta premiera nie tylko pozwala OMG produkować fantastyczne produkty dla klientów w całej Szwecji, ale jest wyraźnym przykładem dla operatorów rolnych możliwości na skalę przemysłową, jakie może zapewnić nasza technologia pionowego rolnictwa Vera i nasz doświadczony zespół projektowy”, Netled CEO mówi Niko Kivioja.